Mikroplastik to temat, który wciąż budzi wiele emocji i kontrowersji. Coraz częściej słyszymy o jego szkodliwym wpływie na zdrowie oraz obecności w oceanach i organizmach żywych. Czym jednak właściwie jest mikroplastik i skąd pochodzi? Czy rzeczywiście butelki PET oraz inne produkty z tworzyw sztucznych są jego głównym źródłem?
Zapraszamy do bliższego przyjrzenia się tematowi, wokół którego narosło już bardzo wiele mitów.
W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na takie i inne pytania:
- Definicja mikroplastiku
- Czy opakowania z tworzyw sztucznych są głównym źródłem mikroplastiku?
- Co jest największym źródłem mikroplastiku?
- Wyzwania dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych
- Mikroplastik a termoformowanie i własne linie do recyklingu
Definicja mikroplastiku
Mikroplastik, jak sama nazwa wskazuje, to bardzo drobne cząsteczki plastiku, których średnica nie przekracza 5 milimetrów. Jednak drobinki mogą być znacznie mniejsze – ich wielkość może wynosić zaledwie 10 mikronów, co odpowiada 0,01 milimetra! Mogą one występować w środowisku w różnych formach, najczęściej jako włókna, elipsoidy, granulki, śrut lub płatki. Warto również zaznaczyć, że wyróżniamy mikroplastik wtórny, który pochodzi głównie z rozkładu większych plastikowych przedmiotów, a także mikroplastik pierwotny, który jest celowo wytwarzany w postaci drobnych granulek lub mikrowłókien na potrzeby przemysłowe.
Czy opakowania z tworzyw sztucznych są głównym źródłem mikroplastiku?
O czym w pierwszej kolejności myślimy, kiedy słyszymy o niechlubnym mikroplastiku? Zazwyczaj w naszych głowach pojawia skojarzenie z butelkami PET, a także obraz zanieczyszczonych oceanów. Według badań opinii publicznej, które zostały zrealizowane przez Instytut IQS na potrzeby kampanii edukacyjnej #rePETujemy, aż 65% Polaków twierdzi, że jego głównym źródłem są opakowania z tworzyw sztucznych.
A jaka jest prawda? Jakie są główne źródła mikroplastiku i co ma on wspólnego z codziennym praniem i jazdą samochodem? Choć dla wielu osób wciąż może wydać się to zaskakujące, to te prozaiczne czynności przyczyniają się do powstawania znacznych ilości mikroplastiku, który trafia każdego dnia do środowiska naturalnego.
Co jest największym źródłem mikroplastiku?
Największymi emitentami mikroplastiku okazują się być dla niektórych mało oczywiste oczywiste czynniki. Jakie?
- Pranie tworzyw sztucznych
Szacuje się, że przemysł odzieżowy odpowiada za jedną trzecią mikroplastiku w oceanach. Podczas prania ubrań wykonanych z syntetycznych materiałów, takich jak poliester czy nylon, uwalniają się mikroskopijne włókna plastiku. Te drobinki, nazywane mikrowłóknami, przedostają się do ścieków, a tradycyjne oczyszczalnie ścieków nie są w stanie ich całkowicie zatrzymać. W efekcie mikrowłókna trafiają do rzek, mórz i oceanów, gdzie zanieczyszczają wodę i przenikają do łańcucha pokarmowego.
- Ścierające się opony samochodowe
Mało kto kojarzy jazdę samochodem z mikroplastikiem. Jednak podczas eksploatacji pojazdu, powierzchnia opon ulega stopniowemu ścieraniu, co prowadzi do powstawania drobnych cząsteczek plastiku. Okazuje się, że mikroplastik pochodzący z tego procesu jest jednym z największych źródeł zanieczyszczenia środowiska. Drobinki plastiku trafiają na drogi, a następnie są spłukiwane przez deszcz do kanalizacji i rzek, skąd wędrują do oceanów. Jak poinformowano podczas zjazdu Europejskiej Unii Nauk o Ziemi w Wiedniu – toksyczne chemikalia z opon mogą również przedostawać się do gleby i zanieczyszczać żywność. Szacuje się, że rocznie ścierające się opony generują 6 milionów ton pyłu mikroplastiku.
Głównymi źródłami mikroplastiku są zatem tkaniny syntetyczne, które odpowiadają za 35% całkowitej emisji oraz pył powstający w wyniku ścierania się opon samochodowych, który stanowi aż 28% emisji. Kolejne 24% generuje kurz miejski. Warto zauważyć, że opakowania z tworzyw sztucznych, choć często kojarzone z plastikiem, nie stanowią wcale głównego źródła mikroplastiku.
Wyzwania dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych
Choć opakowania z tworzyw sztucznych nie są głównym źródłem mikroplastiku, problem nadal istnieje. Niewłaściwe gospodarowanie odpadami z tworzyw sztucznych prowadzi do ich przedostawania się do środowiska, gdzie mogą się one rozkładać latami i tworzyć wtórny mikroplastik. Kluczowym wyzwaniem jest stworzenie skutecznych systemów recyklingu. Warto w tym miejscu również podkreślić, że plastik sam w sobie nie jest zły. Jego negatywny wpływ wynika bowiem z niewłaściwego zarządzania odpadami oraz braku efektywnych systemów recyklingu.
Mikroplastik a termoformowanie i własne linie do recyklingu
Działalność firm zajmujących się termoformowaniem tworzyw sztucznych odgrywa kluczową rolę w redukcji emisji mikroplastiku. Inwestowanie w nowoczesne technologie, takie jak własne linie recyklingowe i produkcyjne, umożliwia przetwarzanie plastiku na miejscu, co zmniejsza potrzebę transportu oraz emisje związane z produkcją nowych materiałów. W Geo Globe Polska dążymy do stworzenia zrównoważonego systemu, który minimalizuje wpływ tworzyw sztucznych na środowisko. Dzięki takim rozwiązaniom nie tylko ograniczamy ilość odpadów, ale również promujemy bardziej odpowiedzialne podejście do zarządzania zasobami.
Źródło:
1. https://repetujemy.pl/2023/01/03/mikroplastikwwodachniepochodzizbutelekpet/, dostępny w Internecie: 13.08.2024 r.
2. https://ekonsument.pl/a67169_przemysl_modowy_a_mikroplastik_w_oceanach.html, dostępny w Internecie: 12.08.2024 r.
3. Źródło: IUCN 2017, Pierwotny mikroplastik w oceanach.
Obserwuj nas w mediach społecznościowych
Może Cię zainteresować również:
- Dedykowane ogrodzenie dla ochrony żaby rzekotki dla klienta BudimexPROBLEM KLIENTA BUDIMEX: ROZWIĄZANIE: ✅ Rozpoznaliśmy potrzeby klienta, a następnie dział projektowy przygotował rozwiązanie szyte na miarę, skuteczne, jak i bezpieczne ✅ Zaprojektowaliśmy i wyprodukowaliśmy dedykowane ogrodzenie herpetologiczne, stworzone specjalnie z myślą o ochronie konkretnego gatunku. ✅ Zastosowaliśmy gofrowaną strukturę, która skutecznie uniemożliwia wspinanie się chronionym płazom. ✅ Zapewniliśmy pełną zgodność z przepisami oraz spełnienie …
Dedykowane ogrodzenie dla ochrony żaby rzekotki dla klienta Budimex Read More »
- Ślad węglowy przedsiębiorstwa. Czym jest i kto musi go obliczać? Czy ślad węglowy stanie się przyszłością odpowiedzialnego biznesu? Z pewnością staje się on kluczowym wskaźnikiem dla firm dążących do zrównoważonego rozwoju i redukcji negatywnego wpływu na środowisko. Dzisiaj obliczanie śladu węglowego to jednak nie tylko moda czy etyka – dla niektórych firm to również obowiązek wynikający z najnowszych przepisów. Co jeszcze warto wiedzieć? W tym …
Ślad węglowy przedsiębiorstwa. Czym jest i kto musi go obliczać? Read More »
- Ochrona i utrzymanie wałów przeciwpowodziowych na przykładzie Geomaxx®Kiedy wody gruntowe i emocje opadły, warto zadać sobie kluczowe pytanie: Czy z roku 1997, 2010 i z ostatnich, dramatycznych wydarzeń sprzed kilku miesięcy, wyciągnęliśmy już odpowiednie wnioski? Faktem jest, że Polska coraz częściej boryka się z problemem powodzi. Niestety pomimo bolesnych doświadczeń z przeszłości, wiele wałów przeciwpowodziowych wciąż nie spełnia odpowiednich standardów ochrony. Zapowiedzi …
Ochrona i utrzymanie wałów przeciwpowodziowych na przykładzie Geomaxx® Read More »
- Zastosowanie tworzyw sztucznych w przemyśleCzy wiesz, co łączy butelkę kultowego szamponu Familijnego z osłoną silnika w Tesli Modelu 3? Otóż więcej, niż można się tego spodziewać. Tworzywa sztuczne odgrywają dziś kluczową rolę w nowoczesnych procesach przemysłowych – od przedmiotów codziennego użytku po zaawansowane technologicznie komponenty wykorzystywane w motoryzacji, lotnictwie i budownictwie. Ich wszechstronność i innowacyjność nie mają sobie równych. …